samochód

Jak szybko sprzedać auto

Po pewnym czasie następuje potrzeba wymiany samochodu. Przyczyn jest wiele: powiększa się rodzina, za dużo kosztuje jego użytkowanie lub po prostu się znudził. Sprzedaż samochodu wiąże się jednak z jego odpowiednim przygotowaniem. W innym przypadku czas znalezienia kupca znacznie się wydłuży, lub trzeba obniżyć wartość auta, co z pewnością odczuje portfel.

Kiedy warto sprzedać samochód?

Właściciele pojazdów najczęściej zaczynają się zastanawiać nad zmianą po około 4-5 latach. Dzieje się tak, gdyż po tym okresie istnieje większe prawdopodobieństwo napraw i wymiany drogich części. Na co zwrócić więc uwagę, by sprawdzić, kiedy sprzedaż samochodu jest najbardziej opłacalna?

  • Koniec okresu objętego gwarancją – pojazdy zakupione w salonie samochodowym objęte są trzyletnią gwarancją. Większość napraw, jest więc bezpłatna, nie licząc uszkodzeń mechanicznych oraz obowiązkowych przeglądów gwarancyjnych. Dlatego też zaleca się sprzedaż samochodu, po właśnie trzech latach, ponieważ z każdym kolejnym rokiem wartość samochodu będzie coraz bardziej spadać. Czas ten można jednak wydłużyć do 7 lat.
  • Przebieg – im większym przebieg, tym za mniej pieniędzy będzie można sprzedać pojazd.
  • Rocznik pojazdu – im starsze samochody, tym większe prawdopodobieństwo częstszych napraw. Pojazdy mające powyżej 10 lat, tracą znacznie szybciej na wartości.

 

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Aby szybko i opłacalnie sprzedać samochód, należy go odpowiednio do tego przygotować.

  • Skompletowanie dokumentów – ilość zachowanych dokumentów dotyczących pojazdu, zwiększa wiarygodność sprzedawcy oraz wartość samochodu. Prócz dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, czy też ważnego ubezpieczenia OC, warto zachować również dodatkową dokumentacje. Dowód zakupu auta podniesie wiarygodność, że auto nie było kradzione. Warto też zachowywać rachunki z napraw oraz przeglądów, lub najlepiej prowadzić książkę serwisową. W ten sposób, kupujący ma pewność, że auto było zadbane i jakie elementy zostały wymienione lub naprawione.
  • Usunięcie usterek – jeśli naprawy nie wymagają zbyt dużego wkładu finansowego, warto w nie zainwestować. Jeśli jednak usunięcie usterki wydaje się zbyt kosztowne, można poinformować kupującego podczas prezentowania auta i obniżyć cenę o koszty przyszłych napraw. W tym celu z pewnością warto znaleźć godny polecenia serwis samochodowy.
  • Pielęgnacja samochoduauto należy wyczyścić zarówno w środku jak i na zewnątrz. Można dodatkowo nawoskować i wypolerować karoserię oraz opony. Trzeba również usunąć swoje osobiste rzeczy ze schowka lub kieszeni w drzwiach. W odświeżeniu samochodu znacznie pomoże pranie tapicerki lub renowacja skóry. Kupujący zapewne będzie również chciał zajrzeć pod maskę samochodu, dlatego też trzeba wymyć silnik oraz uzupełnić olej i płyn do spryskiwaczy.

 

Dlaczego warto sprzedać auto w skupie?

Tradycyjna metoda sprzedaży wymaga poświęcenia wiele czasu i energii. Dlatego coraz częściej ludzie decydują się na oddanie samochodu do skupu. Mimo, że za auto otrzymuje się mniejszą zapłatę niż wskazuje na to jego wartość rynkowa, to działanie to i tak jest opłacalne. Po pierwsze nie wiadomo, czy uda się znaleźć nabywcę, który zakupi samochód za taką cenę jaką się oczekuje. Skup samochodowy daje możliwość szybkiego otrzymania gotówki. Pozwoli to też na zaoszczędzenie czasu, który trzeba by było poświęcić na telefony oraz spotkania z potencjalnymi kupcami.

 

Dagmara Pietrzak