młoda kobieta

Jak odmłodzić skórę?

Zmarszczki, zaczerwienienia  i zwiotczałość – to najczęstsze objawy starzejącej się skóry. Zwykle po czterdziestce skóra traci sprężystość. Przekonaj się jak dbać o skórę, aby zachowała zdrowy i młody wygląd na długie lata.

Jak dbać o skórę?

Istnieje kilka sposób. Żeby skóra wyglądała zdrowo, młodo i naturalnie, należy przede wszystkim unikać palenia papierosów. Jest udowodnione naukowo, że częste wystawiania skóry na słońce bez smarowania jej krem z filtrem działa na nią niekorzystnie. Na podstawie przeprowadzonych badań, w których analizowano zdjęcia bliźniąt, wykazano, że skóra rodzeństwa, które więcej czasu spędzało na pełnym słońcu i paliło papierosy, wyglądała starzej. Zalecane jest zatem stosowanie filtru minimum 30, nawet w mniej słoneczne dni.

Wbrew pozorom, nie należy nadużywać kosmetyków, gdyż powoduje to podrażnienia skóry. Pielęgnacja skóry powinna być możliwie trywialna i prosta – płyn do mycia twarzy, krem nawilżający, krem z filtrem oraz krem odżywczy na noc. Warto zaopatrzyć się także w kosmetyki z pochodnymi witaminy A, czyli retinoidami – pomagają w zwalczaniu niedoskonałości, spłycają zmarszczki, blizny oraz stymulują produkcję kolagenu czyli białka znajdującego się w organizmie człowieka, które poprawia elastyczność skóry.

Należy pamiętać że kosmetyki do pielęgnacji do skóry muszą być połączone ze zdrowym trybem życia. Dbałość o skórę to także odpowiednia, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.

Jak zachować młody wygląd skóry?

Dbałość o młody wygląd skóry wiąże się ze stosowaniem tych kosmetyków, które zawierają substancje odmładzające. Właściwości takie posiada np. folacyna (kwas foliowy), ponieważ przyczynia się do odnowy komórek skóry. Również zawarty w kremach kolagen korzystnie wpływa na zmarszczki – nawilża i poprawia jędrność skóry. Kosmetyki z retinolem stosowane na noc, przyspieszają produkcję kolagenu. Co więcej, pobudzają regenerację skóry, przyspieszają złuszczanie naskórka i jego odnowę.

Do intensywnej terapii odmładzającej przeznaczone jest serum i ampułki. Duże stężenie substancji aktywnych w takich kosmetykach sprawia, że szybko się wchłaniają i docierają do głębszych warstw skóry.

Na młody wygląd skóry wpływają także maseczki oraz kremy nawilżające i odżywcze i stosowane raz w tygodniu, peelingi. Do walki z głębokimi zmarszczkami (np. mimicznymi) służą wypełniacze, zawierające m.in. substancje o działaniu zbliżonym do botuliny  – jadu kiełbasianego aplikowanego na skórę w celu niwelowania zmarszczek. Wypełniacze stosuje się punktowo, bezpośrednio w fałdki skóry . Substancje w nich zawarte, docierają do głębszych warstw skóry i powodują odprężenie mięśni mimicznych. Po kilku miesiącach stosowania, skóra jest bardziej jędrna i sprężysta.

Naturalne kosmetyki odmładzające

Własnoręcznie wykonane kosmetyki mogą okazać się bardzo skuteczne. Oto przykładowe naturalne kosmetyki, które wpływają na młody wygląd skóry:

  • Peeling kokosowy: połączenie zmiksowanych wiórków kokosowych, miodu i cukru
  • Maska rozjaśniająca: siemię lniane zmieszane z sodą i bananem –najbardziej efektowne rezultaty będą na mocno wysuszonej skórze, np. na łokciach, kolanach
  • Krem ujędrniający: zmiksowany olej lniany i natka pietruszki – taka mikstura najlepiej nadaje się na skórę na dekolcie

 

O skórę należy dbać niezależnie od wieku, zabezpieczając ją tym samym przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom, będzie można jak najdłużej cieszyć się jej młodym i zdrowym wyglądem.

 

Monika Dańczyszyn