śledztwo detektywistyczne

5 najciekawszych filmów o detektywach

Fascynują Cię zagadki, skomplikowane łamigłówki i tajemnice? Pasjonujesz się filmami, które wyróżniają się niebanalnym klimatem? A może po prostu szukasz czegoś ciekawego do zobaczenia w wolnym czasie? Jeśli na przynajmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś „tak”, koniecznie zapoznaj się z naszym rankingiem najlepszych filmów o detektywach.

Najlepsze filmy o detektywach

Postać detektywa to bardzo popularny filmowy motyw, który w szczególności doceniany jest przez kinomanów preferujących zagadkowe fabuły. Wielu twórców wprowadza tę postać do swoich dzieł ze względu na jej tajemniczą aurę, która inspiruje widzów, a zarazem nadaje produkcji nietuzinkowego klimatu. Oto 5 filmów o detektywach, które według nas opowiadają o nich w najciekawszy sposób:

 

1. Sherlock Holmes, reż. Guy Ritchie

Sherlock Holmes – detektyw ze słynnej Baker Street, którego „stworzył” pisarz Arthur Conan Doyle, jest bez wątpienia postacią kultową. Bohater ten zyskał sympatię widzów swoim bardzo specyficznym charakterem, nieprzeciętnym poczuciem humoru, a także niezwykłą inteligencją i umiejętnością logicznego łączenia faktów, które z pozoru nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Te niesamowite zdolności sprawiają, że perypetie Sherlocka Holmesa i jego wiernego przyjaciela – doktora Watsona, ogląda się z zapartym tchem. Ogromnym atutem filmu są również odtwórcy głównych ról – Robert Downey Jr. i Jude Law. W dodatku, nieco mroczny klimat filmu oraz świetnie dopasowana do niego muzyka, doskonale podkreślają brytyjskie realia z XIX wieku, dzięki czemu widz może przenieść się do innej epoki.

 

2. Chinatown, reż. Roman Polański

Chinatown to film detektywistyczny na najwyższym poziomie, a tym samym − jedno z największych dzieł kinematograficznych Romana Polańskiego. Film zachwyca świetną kreacją bohaterów, dopracowanym wątkiem kryminalnym, a także oryginalnym amerykańskim klimatem, który z naszego punktu widzenia może wydawać się nieco egzotyczny. Główny bohater – prywatny detektyw Jake Gittes (w tej roli Jack Nicholson), zręcznie, niczym jednoosobowe biuro detektywistyczne, łączy ze sobą poszczególne fakty i tajemnicze zdarzenia, które zupełnie niespodziewanie doprowadzają go do szokującego odkrycia, znacząco wykraczającego poza ramy pierwotnego śledztwa.

 

3. Łowca androidów, reż. Ridley Scott

Główny bohater, kolejnego filmu w naszym rankingu, nieco odchodzi od tradycyjnego pojmowania postaci  detektywa. Tym, co odróżnia go od pozostałych bohaterów, jest z całą pewnością obszar jego działania. Rick Deckard świadczy bowiem swego rodzaju usługi detektywistyczne w odległej galaktyce. Jego zadaniem jest tropienie, a następnie likwidowanie replikantów, czyli maszyn stworzonych przez ludzi w celu prowadzenia nielegalnych działań.  Co za tym idzie – Łowca androidów znajdzie uznanie zarówno wśród fanów kryminalnych produkcji, jak i pasjonatów kina sci-fi. Warto zaznaczyć, że film ten przez wielu znawców uważany jest za wzorcową produkcję science-fiction.

 

4. Siedem, reż. David Fincher

Film Siedem to niezwykle przejmujący obraz śledztwa − pełen zwrotów akcji, ciekawych postaci i niestandardowych rozwiązań fabularnych. Produkcja ta skupia się na pogoni seryjnego mordercy, który swoje ofiary zabija według przerażającego schematu. Głównym zadaniem detektywów staje się, jak najszybsze znalezienie odszyfrowanie kodu, którym porozumiewa się z nimi zabójca. Z biegiem czasu, zupełnie nieświadomie, stają się kolejnymi pionkami w jego grze i zostają zmuszeni ponieść tego konsekwencje.

 

5. Sokół maltański, reż. John Huston

Sokół maltański to zdecydowanie jeden z klasyków kina noir, który wyróżnia się specyficznym, nieco nostalgicznym klimatem, urzekającym niemalże każdego widza. Jego głównym bohaterem jest prywatny detektyw – Sam Spade, w którego rolę wciela się Humphrey Bogart. Dostaje on do rozwikłania zagadkę zaginięcia pewnej studentki. Jednak z biegiem czasu okazuje się, że nie był to główny powód, dla którego wynajęto detektywa. Sokół maltański zachwyca tajemniczą i mroczną aurą, która sprawia, że produkcja ta pozostaje w pamięci na długi, długi czas.