zdrowa żywność

Zdrowy styl życia, to znaczy jaki?

Współcześnie coraz więcej osób interesuje się zdrowym stylem życia. Nic w tym dziwnego, gdyż niejednokrotnie nie tylko chcemy być zdrowi, ale również czujemy presję ze strony otaczającego nas środowiska. Zewsząd docierają do nas informacje jak się odżywiać, jaki sport uprawiać i jak dużo czasu poświęcać na spanie. Łatwo się pogubić w tym gąszczu sprzecznych ze sobą porad i zaleceń. Co zatem robić, aby żyć zdrowo, a przy tym nie dać się zwariować nowym modom?

Jak żyć zdrowo?

Polecamy kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci podjąć świadome decyzje, dotyczące prowadzenia zdrowego stylu życia. Przekonaj się jak niewiele potrzeba, aby żyć zdrowo.

Obserwuj swój organizm

Najlepszym sposobem na określenie, czy sposób życia wpływa na nas pozytywnie, jest obserwacja organizmu. Można ją robić pod kątem wielu różnych aspektów. Warto jest założyć dzienniczek i notować w nim swoje spostrzeżenia, tak aby po pewnym czasie móc przyjrzeć się swoim nawykom z perspektywy kilku miesięcy. W zależności od potrzeb możemy monitorować w nim naszą wagę, samopoczucie, częstotliwość występowania dolegliwości bólowych czy chorób. Zapisując również to co zjedliśmy, ile się ruszaliśmy i jak długo spaliśmy, będziemy w stanie zaobserwować jak są powiązane ze sobą nasze nawyki i reakcje organizmu. Jeżeli zauważymy niekorzystny wpływ przyzwyczajeń na nas, będziemy wiedzieć nad czym powinniśmy popracować.

Krytycznie podchodź do wszystkich informacji.

Idąc do księgarni lub odwiedzając jednego z wielu dostępnych w internecie blogów, możemy znaleźć mnóstwo informacji żywieniowych, które są ze sobą sprzeczne. Niektóre zalecają rezygnację z białka na rzecz węglowodanów, inne na odwrót. Duża część wskazówek każe nam wyłączać z naszej diety produkty zawierające gluten, pszenicę, mięso czy owoce. Zanim jednak zdecydujemy się przejść wyłącznie na jedzenie warzyw lub picie koktajli, sprawdźmy źródło tych informacji. Czy pochodzą one od wykwalifikowanej dietetyczki, czy raczej wyczytaliśmy je w poradniku napisanym przez celebrytykę? Czy poradnik, który czytaliśmy zawiera naukowe źródła, z których czerpał autor? Zanim wdrożymy jakąś poradę w nasze życie, zastanówmy się na ile jest ona sprawdzona i uzasadniona.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny

Na pewno w naszym towarzystwie znajdują się koleżanki, które na jakiejś diecie schudły już kilkanaście kilogramów i chwalą ją jako jedyną dobrą dla każdego, a my, mimo że jemy niemalże wszystko to co one, wciąż nie zauważamy żadnych zmian na wadze, czy w centymetrach. Musimy pamiętać o tym, że nie ma jednej dobrej metody na utrzymanie zgrabnej sylwetki, a każdy organizm ma inne wymagania w tym zakresie. Niektóre osoby mają bardzo szybką przemianę materii i mogą jeść niemalże wszystko, a inne wręcz przeciwnie, wystarczy, że odpuszczą na chwilę regularne posiłki, a ich waga natychmiast idzie w górę. Miejmy na uwadze, że nawet wśród dietetyków nie ma jednoznacznego zdania na temat tego, jak wiele posiłków powinniśmy zjadać, jak często i w jakich ilościach, więc nie trudno zauważyć, że nie ma jednej sprawdzonej diety i być może powinniśmy poszukać dla siebie innego sposobu na stratę kilku kilogramów.

 

Aleksandra Gontarz