dzieci robiące zdjęcia w plenerze

Wakacje w domu z dzieckiem

Wreszcie nadeszły wakacje!  Ten długo wyczekiwany czas odpoczynku od szkolnych obowiązków to dla niejednego rodzica  spore wyzwanie. Co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie wysłać dziecka na wycieczkę czy kolonie? Bez obaw – lato spędzone w domu może dostarczyć równie wielkich emocji. Zobacz, jak zorganizować dziecku niezapomniany wypoczynek, a przy tym uniknąć wakacyjnej nudy!

 

Jak zorganizować wakacje dzieciom?

Jeśli nie planujesz żadnego wyjazdu, na pewno zastanawiasz się,w jaki sposób zorganizować dziecku letni czas. Warto przejrzeć ofertę placówek kulturalnych – często w okresie wakacyjnym organizowane są  specjalne warsztaty, zajęcia lub półkolonie, zazwyczaj nieodpłatnie. Najlepiej, aby letni wypoczynek naszych pociech był połączony z nauką i rozrywką. Tu z pomocą przychodzą  wakacyjne kursy językowe dla dzieci, które w zgrabny sposób wiążą zabawę z przyswajaniem słówek. Twoje dziecko jest kreatywne i nie może usiedzieć w miejscu? Wspólnie poszukajcie czegoś, co rozwinie jego umiejętności. Szkółka pływania, treningi piłki nożnej czy taniec to dobra alternatywa dla spragnionych ruchu na świeżym powietrzu sportowców, z kolei mali myśliciele powinni zajrzeć do miejskiej biblioteki, gdzie często odbywają się spotkania z pisarzami czy warsztaty tworzenia wciągających treści. Dobrym pomysłem będzie także poszukanie atrakcji w mieście i jego okolicach. Plenerowe kino, teatrzyki, koncerty – przejrzyj kalendarz wydarzeń w Twojej miejscowości i wybierz najciekawsze propozycje.

 

Atrakcje w domu z dzieckiem

Twoje pociechy na pewno będą zachwycone, jeśli pozwolisz im zorganizować letnie przyjęcie dla koleżanek i kolegów. Zaproście znajomych, przygotujcie wspólnie przekąski i bądźcie gotowi na wspaniałą zabawę! Pamiętaj jednak, aby nie ingerować w zabawę dzieci – najlepiej, aby rodzicie czekali  w osobnym pokoju. Masz ogródek? Noc w namiocie to niesamowite przeżycie, o którym smyki na pewno długo nie zapomną. Wybierzcie temat przewodni, np. domek Indian, i cieszcie się długim, letnim wieczorem w najlepszym, bo rodzinnym, towarzystwie. Przebieranki i spanie w ekscytujących warunkach można także zaaranżować w domu. Razem stwórzcie bazę z poduszek i prześcieradeł. Konstrukcja może posłużyć za igloo, poważne biuro czy sklep spożywczy. Ogranicza was tylko wyobraźnia i, oczyścicie, perspektywa przyszłego sprzątania. Zanim jednak wakacyjny schron zniknie z powierzchni ziemi, pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa – nie ma nic lepszego od  poduszkowej wojny z podziałem na drużyny mamy i taty!

Pomysły na zabawę? Całe mnóstwo:

  • Gra w chowanego to ulubiony klasyk zarówno rodziców, jak i dzieci. Zaangażujcie do zabawy całą rodzinę!
  • Nudne, wakacyjne południe? Zróbcie porządki w szafach i odnajdźcie stare albumy ze zdjęciami. Kto wie, na co jeszcze wpadniemy podczas poszukiwań?
  • Jak lato, to i lody! Przyrządźcie własną wersję smakołyku i poczęstujcie nimi gości.

 

Wakacyjne zabawy dla dziecka

Nie od dziś wiadomo, że największym wrogiem dziecka jest deszcz. W końcu jak się dobrze bawić, skoro za oknem szaleje wichura i musimy siedzieć w domu? Mamy na to radę. Zaproponuj malowanie… po ciele! Specjalne farbki znajdziesz w sklepie plastycznym. Nieco mniej angażującą formą będzie na pewno kolorowanie specjalnych, dużych plansz, które można nabyć m. in w księgarniach – choć brzmi niepozornie, to doskonała zabawa dla całej rodziny i niezły, manualny trening dla dzieci. Starsze pociechy zrezygnowały ze swoim wieczornych planów? Pora na gry planszowe! Na rynku jest coraz więcej propozycji, z rożnych zakresów tematycznych – wystarczy jedynie odbyć rodzinną naradę i zdecydować, jaka forma zabawy interesuje nas najbardziej. Dobrym pomysłem będzie też zorganizowanie konkursu karaoke, oczywiście z przewidzianą dla zwycięzcy słodką nagrodą. A jeśli już przy łakociach jesteśmy… wspólne pieczenie tematycznych, letnich wypieków zachwyci każdego łasucha. Postawcie na wakacyjny temat przewodni i razem przygotujcie ciasteczka nawiązujące np. do morza i mieszkających w nim stworzonek. Dobra zabawa gwarantowana!

 

Katarzyna Rupala