mężczyzna za kierownicą

Jak nauczyć się jeździć autem?

Posiadanie prawa jazdy niesie za sobą wiele korzyści. Jednak by zdać egzamin, trzeba nabyć odpowiednie umiejętności. Przede wszystkim należy znaleźć odpowiednią szkołę, która oferuje profesjonalne kursy. Oto kilka porad jak przygotować się do nauki jazdy, by szybko nabyć nowe umiejętności i móc cieszyć się użytkowaniem samochodu.

 

Jak szybko nauczyć się jeździć autem?

Jazda samochodem ma sprawiać przyjemność. Przede wszystkim nie należy do tego podchodzić nerwowo. Jeśli zdarzy się błąd, nie należy się od razu zrażać. Najlepiej człowiek uczy się właśnie na błędach. Warto zapamiętać, co zrobiło się źle i postarać się uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.

Ucząc się trzeba przetestować się na drodze we wszelkich warunkach pogodowych. Nie warto odwoływać lekcji z powodu deszczu. Kiedyś i tak każdego kierowcę czeka podróż podczas złych warunków pogodowych.

Czytaj dużo o nauce jazdy. Teoria jest niezwykle ważna i przydatna podczas poruszania się samochodem. Pomocne mogą być poradniki, blogi czy też fora, gdzie inni użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami.

Nie należy się zrażać jeśli nauka nie idzie tak szybko, jak się tego oczekiwało. Każdy człowiek ma inne umiejętności i predyspozycje. Jednym wystarczą obowiązkowe godziny wyznaczone przez szkołę jazdy, inni będą musieli się jeszcze doszkolić. Wszyscy uczą się całe życie i nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy może przydarzyć się błąd.

 

Gdzie można uczyć się jeździć autem?

Rodzina często oferuje swoją pomoc i proponuje wspólną naukę na placu manewrowym lub też parkingu. Często jednak ze względu na brak umiejętności nauczania, przekazują swoje złe nawyki i zachowania. Warto więc od razu skorzystać z profesjonalnych instruktorów i wybrać się do szkoły jazdy.

 

Jak wybrać szkołę jazdy?

Dobre prawie nigdy nie jest tanie, ale zdarzają się również wyjątki od tej reguły. Na co więc patrzeć wybierając szkołę jazdy?

  • Renoma – Zanim wybierze się daną szkołę warto sprawdzić opinię o niej.
  • Wykwalifikowani instruktorzy – Nie każdy nadaje się do uczenia innych. Odpowiedni instruktor nauki jazdy powinien być wyszkolony, doświadczony i opanowany.
  • Stan techniczny pojazdów – Warto sprawdzić, czy samochody do nauki są odpowiednio zadbane.
  • Place manewrowe – Niektóre ośrodki jazdy posiadają swoje place, inne korzystają z wynajętych. Plac manewrowy powinien posiadać dobrze przygotowaną nawierzchnie.
  • Wykłady teoretyczne – Należy sprawdzić czy są prowadzone zajęcia teoretyczne, które są niezbędne do odpowiedniego przygotowania się do jazdy. Ważne, by takie szkolenia zawierały zarówno trening testów jak i wykłady dotyczące zasad przepisów ruchu drogowego.
  • Dodatkowe pomoce dydaktyczne – Wiele szkół prawa jazdy umożliwia uczestnikom kursu korzystania z szeregu materiałów, które pozwolą na wzbogacenie wiedzy w teorii.
  • Różnorodność tras – Jeśli w szkole jazdy trasy wybierane są tylko po ulicach, gdzie odbywają się egzaminy, nie jest to dobry znak. Warto pamiętać, że kurs nauki jazdy ma przygotować kierowcę do samodzielnego poruszania się pojazdem. Najlepiej wybrać szkołę, która uczy poruszania się po całym mieście oraz poza terenem zabudowanym.
  • Egzaminy wewnętrzne – To ważny element, który pomoże sprawdzić, czy jest się gotowym na egzamin państwowy.
  • Długość trwania jazdy – W ramach kursu przysługuje określona liczba godzin, która nie powinna być skracana przez instruktorów. Wielu z nich często próbuje w czasie nauki, zajmować się swoimi prywatnymi sprawami. Nie wolno na to pozwolić.

 

Różnorodność ofert jest tak duża, że często ciężko zdecydować, która jest najlepsza. Warto więc popytać znajomych, którzy uczęszczali już na kursy, czy polecają dane miejsce i czy spełniają wyżej wymienione kryteria.

Niektóre szkoły oferują tzw. jazdy obserwacyjne, które pozwolą na zapoznanie się jak wygląda nauka.

 

 

Dagmara Pietrzak