Uśmiechnięta kobieta

Leczenie ortodontyczne

Piękny i zdrowy uśmiech nie musi być zarezerwowany tylko dla nielicznych. Wciąż jednak wielu pacjentów lekceważy wady zgryzu, nie zdając sobie sprawy z ich negatywnych konsekwencji. Zastanawiasz się na czym polega leczenie ortodontyczne, a także w jakim wieku należy je rozpocząć? Sprawdź czym kierować się przy wyborze dobrego ortodonty, a także jakie wyróżniamy etapy leczenia ortodontycznego.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Głównym celem leczenia ortodontycznego jest leczenie wad zgryzu oraz zapewnienie pięknego uśmiechu. Nieprawidłowo rozmieszczone zęby mogą powodować problemy z przeżuwaniem, wymową, czy też nadmiernym ścieraniem powierzchni zębów. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z pomocy ortodonty. W czasie leczenia ortodontycznego wykorzystywane są aparaty ortodontyczne (stałe lub zdejmowane).

Leczenie ortodontyczne u dzieci

Aby rozpocząć leczenie ortodontyczne konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów i usunięcie kamienia nazębnego. Samo leczenie można rozpocząć niezależnie od wieku. Nawet mali pacjenci od 5-6 roku życia mogą zapisać się na konsultację ortodontyczną, w czasie której ortodonta oceni czy występuje u nich wada zgryzu. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia ortodontycznego pozwala na uniknięciu zaawansowanego i kosztownego leczenia w wieku dorosłym.

Jeżeli zastanawiasz się, w jakim wieku warto rozpocząć leczenie ortodontyczne, warto zwrócić uwagę na korzyści wynikające z wczesnego rozpoczęcia leczenia. Do korzyści tych zaliczamy m.in.:

 • ograniczenie czasu leczenia aparatem stałym,
 • uniknięcie konieczności stosowana zaawansowanych aparatów,
 • poprawę symetrii twarzy,
 • zapewnienie miejsca dla wyrzynających się zębów,
 • wypracowanie prawidłowych nawyków.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych

Powszechnie funkcjonuje przekonanie, że aparaty ortodontyczne dedykowane są głównie nastolatkom. Dlatego warto podkreślić, że tak naprawdę nigdy nie jest za późno na uzyskanie pięknego uśmiechu. Na korektę wady zgryzu można zdecydować się z powodzeniem w 30-40 roku życia, a nawet później.  Warto pamiętać, że nieprawidłowe ułożenie zębów może powodować bóle głowy, bóle oczu, a także przedwczesne zużycie zębów. Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego uzależnione jest w dużej mierze od stanu kości oraz występowania innych przeciwskazań medycznych. Aparaty ortodontyczne mogą być noszone przez pacjentów w każdym wieku, nawet w wieku senioralnym. W wielu przypadkach leczenie ortodontyczne jest niezbędne dla wszczepienia implantów.

Etapy leczenia ortodontycznego

 1. Diagnostyka – obejmuje badania stanu uzębienia (zdjęcia RTG, zdjęcia cyfrowe) oraz diagnozę stanu uzębienia. Na tym etapie pobierane są także wyciski zęba, które służą do wykonania modeli diagnostycznych
 2. Konsultacje ortodontyczne – po uzyskaniu diagnozy ortodonta powinien poinformować pacjenta o występującej u niego wadzie zgryzu. Lekarz powinien dokładnie opisać na czym polega wada zgryzu, jakie mogą być jej konsekwencje, a także w jakim kierunku powinno być prowadzone leczenie.
 3. Zaplanowanie leczenia ortodontycznego – ortodonta musi wskazać, czy leczenie można rozpocząć niezwłocznie, czy też w pierwszej kolejności konieczne jest wyleczenie innych zębów. Na etapie planowania leczenia, pacjent powinien być także poinformowany jaki zostanie dobrany rodzaj aparatu, a także jakie będą szacowane koszty leczenia.
 4. Założenie aparatu ortodontycznego – po odpowiednim przygotowaniu uzębienia, ortodonta zakłada aparat. Bardzo ważny dla pacjenta jest także dokładny instruktaż, który ma pomóc pacjentowi zapewnić niezbędną higienę jamy ustnej.
 5. Regularne kontrole – ortodonta powinien regularnie kontrolować, czy założony aparat nie uległ skrzywieniu, a leczona wada zgryzu jest korygowana zgodnie z planem leczenia.
 6. Zdjęcie aparatu ortodontycznego – po zdjęciu aparatu ortodonta wykonuje zdjęcia RTG oraz zdjęcia cyfrowe, aby z możliwie jak największą precyzją ocenić rezultaty leczenia.

Jak wybrać dobrego lekarza ortodontę?

Mając na uwadze długotrwały proces leczenia ortodontycznego oraz fakt, iż leczenie to wpływa najczęściej na wygląd i kondycję całego uzębienia, nie należy takiej decyzji podejmować pochopnie. Niezwykle ważne jest, aby ortodonta posiadał duże doświadczenie w leczeniu różnorodnych wad zgryzu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dentysta będzie odpowiednio przygotowany do zaplanowania leczenia, a nasza wada zgryzu nie będzie dla niego zaskoczeniem.

Kolejnym bardzo ważnym kryterium jest dostęp do wysokiej klasy, nowoczesnego sprzętu dentystycznego. Szybki postęp technologii sprawia, że ortodoncja to niezwykle dynamicznie rozwijająca się dziedzina stomatologii. Nowe rozwiązania charakteryzują się najczęściej coraz to lepszą skutecznością. Leczenie w nowocześnie wyposażonym gabinecie dentystycznym zapewnia nie tylko większy komfort leczenia, ale przede wszystkim jego większą skuteczność. Z pewnością jednym z najlepiej wyposażonych gabinetów ortodontycznych w Gliwicach jest gabinet BM Quality Med. Ortodoncja w Centrum Medycznym w Gliwicach cieszy się doskonałą opinią wśród pacjentów, którzy mogą liczyć na kompleksową i bardzo komfortową opiekę medyczną.

Nie bez znaczenia pozostaje łatwość nawiązania kontaktu z ortodontą. Aby mieć pewność, że leczenie przebiega zgodnie z naszymi oczekiwaniami warto wybrać ortodontę, który wzbudza nasze zaufania. Na każdym etapie leczenia powinniśmy mieć komfort konsultacji ortodontycznej, aby mieć pewność, że leczenie ortodontyczne przebiega w dobrym kierunku.