bar z alkoholem

Jak wyjść z uzależnienia?

Uzależniania stanowią jeden z największych problemów współczesnej cywilizacji. Alkohol narkotyki, papierosy, a także hazard, seksoholizm, zakupoholizm czy pracoholizm prowadzą do rujnacji życia i zdrowia uzależnionych, a także ich rodzin i przyjaciół. Nałogowcy są w stanie poświęcać cały swój czas i pieniądze, by zdobyć potrzebną używkę lub oddać się nadmiernie pochłaniającej czynności. Czy uzależnienie da się wyleczyć?


Rodzaje uzależnień

Słowo ,,uzależnienie” najczęściej kojarzymy z tendencją do nadużywania alkoholu, papierosów lub narkotyków, jednak mianem tym określą się również szereg innych szkodliwych nałogów, które utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie, pochłaniają czas, pieniądze, a także mają negatywny wpływ na zdrowie. Uzależnienia można podzielić na 3 grupy:

Fizyczne – najczęstsze, będące najbardziej szkodliwe dla zdrowia. Charakteryzuje je silny pociąg do niszczących  organizm substancji, które uzależniony zażywa w celu poprawienia  samopoczucia, uśmierzenia bólu, zwiększenia względnej wydajności organizmu. Skutkami jej nagłego odstawienia  mogą być wymioty, biegunka, uczucie zimna, drgawki. Do grupy uzależnień fizycznych zalicza się alkoholizm, narkomanie, uzależnienie od nikotyny, lekomanię.

Psychiczne – czyli uzależnienie od konkretnych czynności lub stylu życia, które jest szkodliwe dla chorego i jego otoczenia. Psychiczne uzależnienie dotyczy także używek, od których chory uzależnia swoje  życie nie tylko ze względu na występujący po ich odstawieniu zespół abstynencyjny, lecz na przyzwyczajenie do względnie poprawionego dzięki nim nastroju. W tym przypadku przejście na odwyk jest zdecydowanie trudniejsze. Chory, by wyjść z uzależnienia potrzebuje wsparcia psychologa, a także najbliższych mu osób. Do uzależnień psychicznych poza alkoholizmem, narkomanią itp  zalicza się pracoholizm, seksoholizm, zakupoholizm, uzależnienie od internetu, hazard.
Społeczne – czyli silny pociąg do grupy osób, bez której uzależniony nie wyobraża sobie życia i jest całkowicie jej podporządkowany. Jej wpływ najczęściej wprowadza go w inne uzależnienia najczęściej od alkoholu i narkotyków.

Jak pokonać uzależnienie?

Każdy uzależniony wie, jak trudną drogę trzeba przejść, by pokonać swój nałóg. Najtrudniejsze do zwalczenia są uzależniania psychiczne.  Przywiązanie do  używki lub czynności bywa tak silne, że pacjent mimo szczerych chęci nie jest wstanie go przezwyciężyć. Silna wola, samodyscyplina, chęć powrotu do normalnego życia często nie wystarczą. Chory potrzebuje przede wszystkim wsparcia specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. W przypadku uzależniania od alkoholu, narkotyków czy leków niezbędna jest pomoc medyczna. Pacjent musi przejść detoksykacje, czyli całkowite oczyszczenie organizmu z trucizny, a  następnie zdecydować się na abstynencje, czyli całkowitą rezygnacje z zażywanej substancji. Dopiero po tych etapach pacjent może przystąpić do intensywnej psychoterapii.

Co to jest terapia uzależnień?

Najważniejszym celem terapii uzależnień jest pokazanie pacjentowi, że jest w stanie żyć bez z używek, ciesząc się lepszym zdrowiem i relacjami z rodziną i przyjaciółmi.

Jej pierwszym punktem jest uświadomienie choremu jego problemu. To często bardzo długotrwały proces, który kosztuje pacjenta wiele stresu i wymaga od niego dużo samokrytycyzmu i pogłębionej analizy własnego życia i doświadczeń. Gdy dostrzeże istotę  problemu i  wszystkie negatywne konsekwencje swojego działania powinien podjąć  kluczowa decyzję- czy chce podjąć dalszą terapię i mimo wielu wyrzeczeń dla dobra swojego i swoich bliskich pokonać nałóg. Jeśli  podejmie wyzwanie terapeuta rozpisuje specjalnie dostosowany do niego plan terapeutyczny. Każdy uzależniony  ma bowiem inna historie i przyczynę swojego problemu, od czego zależy przebieg postępowań terapeutycznych.

Terapia uzależnień odbywać się powinna  w formie indywidualnej rozmowy lub zajęć grupowych. Najlepiej, aby pierwsze tygodnie leczenia pacjent odbył w stacjonarnym ośrodku terapeutycznym, w którym przez cały czas może liczyć na pomoc specjalistów. Ten czas intensywnej pracy z terapeutami powinien trwać od 8 – 12 tygodni w zależności od rodzaju uzależniania. Po jego zakończeniu pacjent wciąż powinien spotykać się ze specjalistami jako członek grup wsparcia takich jak  AA lub NA.

Dobrze prowadzona terapia uzależnień może ukazać się bardzo skuteczna i dać pacjentowi szanse na powrót do normalnego życia. Należy jednak pamiętać, że alkoholik czy narkoman do końca życia będzie nosił piętno nałogu i każde nawet najmniejsze odstępstwo od abstynencji może skończyć eis powrotem do rujnujących życie nawyków.

Agnieszka Kujawa