uśmiech dziewczyny

Jak uzyskać piękny uśmiech?

Chyba każdy z nas marzy o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu niczym u hoolwoodzkiego gwiazdora. Ładne zęby to też oznaka dbałości o zdrowie. Jednak nie każdego z nas natura obdarzyła prostymi zębami. Pomimo tego istnieją jednak sposoby, aby takie zęby posiadać.

Piękne zęby podstawą pięknego wyglądu

O zaletach pięknych zębów nikogo nie trzeba przekonywać. Ładny uśmiech jest przydatny zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Równiutkie, białe zęby zrobią równie dobre wrażenie na rozmowie o pracę, jak i pierwszej randce. Piękne zęby dodają pewności siebie. Nie jest bowiem sytuacją komfortową, gdy w będąc w towarzystwie musimy się martwić, aby po usłyszeniu świetnego dowcipu nie zaśmiać się zbyt szeroko przy okazji ukazując niedoskonałości naszych zębów czy też wady zgryzu.

Najczęstsze wady zgryzu

Wśród wad zgryzu do najczęściej występujących możemy zaliczyć:

Zgryz otwarty

Jest wadą charakteryzującą się prześwitem występującym pomiędzy górnymi i dolnymi zębami, a zatem górny i dolny rząd zębów częściowo lub całkowicie nie kontaktują się ze sobą.

Tyłozgryz

Objawia się cofniętymi zębami zgryzu zębów szczęki, co powoduje cofnięcie brody oraz opadnięcie kącików ust. Jego powodem może być także wychylenie górnych siekaczy lub brakujące zęby w łuku dolnym.

Zgryz głęboki

Występuje, gdy górne zęby pokrywają 2/3 zębów dolnych. Wada ta sprawia, że twarz wygląda niesymetrycznie, gdyż jej dolna część jest mocno skrócona poprzez zbytnie zbliżenie brody do nosa.

Zgryz krzyżowy

Toprzeciwieństwo zgryzu głębokiego. W tym przypadku to zęby dolne zachodzą na zęby górne. Taka przypadłość może występować na całym łuku zębowym lub tylko na niektórych jego odcinkach.

 

Jak wyleczyć wady zgryzu?

Wad zgryzu nie można traktować wyłącznie jako problemu natury estetycznej, gdyż prowadzić mogą one do chorób dziąseł, zaburzeń funkcji czynności zgryzu czy też nadmiernego napinania mięśni twarzy. Ponadto są one przyczyną chorób przyzębia, ukruszenia zębów, próchnicy, a także wad wymowy. Leczeniem wad zgryzu zajmują się lekarze ortodonci. Niektóre z wad zgryzu da się wyleczyć poprzez użycie aparatu ortodontycznego. Często jednak niezbędna jest ekstrakcja zęba, czyli usunięcie go z zębodołu. Jednak w przypadkach wyłącznie leczenie wad zgryzu może nam zapewnić nie tylko zdrowy, ale też piękny uśmiech.

 

Kamil Kagan