altana ogrodowa

Jak urządzić ogród?

Ogród – piękne przydomowe zacisze w którym możemy się zrelaksować i cieszyć pięknem przyrody. Dobrze urządzony staje się azylem w którym możemy odpocząć od zgiełku współczesnego świata i zapomnieć o problemach. Jednak co to znaczy „dobrze urządzony”? Jeśli zamierzasz zmierzyć się z zadaniem urządzenia swojego pierwszego ogrodu i chciałbyś zrobić to w sposób profesjonalny to zapraszam do dalszej części artykułu.

Jak urządzić ogród przed domem?

Nie istnieje uniwersalny wzorzec idealnego ogrodu. Czemu? Z prostej przyczyny: ogród powinien być odzwierciedleniem duszy. Czyli powinien odpowiadać nie tylko naszemu gustowi, ale także sprawiać, że będziemy się w nim czuć jak w domu i będziemy mogli zatracić się w otoczeniu fantazyjnie skomponowanych roślin. Żeby to zrobić i móc cieszyć się efektami swojej pracy przez długie lata należy to zrobić w sposób uporządkowany, czyli przede wszystkim „z głową”.

 • Po pierwsze poznaj siebie – czyli określ jakie barwy są Ci najbliższe i które sprawiają, że czujesz się zrelaksowany. Zadaj sobie pytanie czy masz skłonność raczej do otwartych przestrzeni czy bardziej pociąga Cię półmrok puszczy? W wypadku pierwszej opcji należy skupić się przede wszystkim na kwiatach i roślinach niskich, a wypadku drugiej opcji pomyśleć o drzewach i krzewach, które pozwoliłyby na stworzenie ogrodu marzeń.
 • Po drugie zaplanuj – rozpisz wszystkie swoje pomysły na kartce, rozmieść na planie swojego ogrodu konkretne rośliny i zapoznaj się z ich wymaganiami środowiskowymi (pH gleby, nasłonecznienie, częstotliwość podlewania) oraz uwzględnij koszty ich konserwacji, następnie zrób wstępną szacunkową wycenę abyś mógł zaplanować budżet w racjonalny sposób.
 • Po trzecie pracuj cierpliwie – budowa ogrodu to nie rzemiosło tylko sztuka. Dlatego nie możesz pracować nad nim tak samo jak w pracy. Tutaj nie ważna jest efektywność, a efekt, więc przyjmij do wiadomości, że wymarzony ogród będzie wymagał od Ciebie ciężkiej i często mozolnej pracy, lecz jeśli włożysz w to serce będziesz zadowolony.

 

 Jak urządzić ogród tanio?

Skoro już wiesz jak będzie miał wyglądać Twój ogród i dokonałeś wstępnego kosztorysu to być może zauważyłeś, że Twój portfel może zostać znacznie uszczuplony. Zatem warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób można zaoszczędzić na urządzaniu ogrodu. W końcu roślinność porasta całą naszą planetę i nikt za to nie płaci zatem nie powinno zbyt drogo kosztować cierpliwe hodowanie roślin. Rzeczywiście jeśli zależy Ci na pięknym ogrodzie nie obędzie się bez wydatków, ale postępując zgodnie z następującymi wskazówkami będziesz mógł zaoszczędzić nie idąc na kompromisy między jakością ogrodu a stanem konta.

 • Wykorzystaj śmieci – a konkretnie to co powszechnie uważamy za śmieci. Pierwszą kategorią takich „śmieci” są pozostałości po budowie. Jeśli szykujesz się do urządzenia ogrodu przy nowo wybudowanym domu to nie pozbywaj się od razu wszystkich zbędnych pozostałości. Kamienie mogą posłużyć do ozdoby ogrodu, żwir może posłużyć do wysypania ścieżki, a drewno może posłużyć do budowy altanki. W ogrodzie liczy się przede wszystkim Twoja praca i kreatywność, więc nim pozbędziesz się „śmieci” pomyśl o nich jako o materiałach do budowy pięknego ogrodu.
 • Korzystaj z tanich zamienników – zamiast zamawiać ogrodzenie u profesjonalnej firmy, sam możesz się tym zająć. Jeśli tylko masz na to czas i zacięcie do pracy to pozwoli Ci to zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, a przy okazji zadbasz o to żeby wszystko było zrobione dokładnie tak jak sobie zaplanujesz. Kolejną oszczędnością będzie zakup metalowych elementów na skupie złomu, gdzie można za grosze kupić materiały, które zakupione w profesjonalnych salonach byłyby o niebo droższe. Jeśli interesuje Cię z kolei budowa altanki bądź płotu drewnianego warto jest zainwestować w palety i samemu nadać im właściwy kształt, który będzie dawał Ci poczucie satysfakcji za każdym razem gdy będziesz nań spoglądał podczas słonecznego popołudnia.
 • Buduj sam – zwykle ekipy zajmujące się architekturą krajobrazu żądają za swoje usługi wygórowanych kwot. Jednak prócz profesjonalnego zaplanowania i instalacji wodnych czy elektrycznych wszystko, co potrzebne do stworzenia pięknego ogrodu, jest w stanie zbudować amator. Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy, czy umiejętności – wszystkie niezbędne rady i wskazówki znajdziesz w poradnikach ogrodniczych czy blogach tematycznych. Koszt poradnika na pewno będzie niższy niż wynajęcie ekipy, a satysfakcja z pracy własnych rąk będzie o niebo lepsza.
 • Korzystaj z darów natury – gdy już urządzisz swój ogród pamiętaj by dobrze wykorzystywać nasiona posiadanych roślin. Przyroda sama zadba o to, żeby wypełnić roślinami Twój ogród, więc do Ciebie należy tylko kontrola miejsca w którym pojawią się nowe rośliny oraz ich rodzaju. Przyłóż się zatem do pielęgnacji swojego azylu i zapanuj nad żywiłem natury.

 

Elementy małej architektury w ogrodzie

Kiedy już mamy wizję swojego ogrodu należy pomyśleć o jego funkcjonalności. W końcu zwykle ogród ma być miejscem nie tylko estetycznym, ale także pożytecznym. Zwykle obydwie funkcje, estetyczną i praktyczną, dopełnia się poprzez wplecenie w naturalny krajobraz elementów małej architektury. Jeśli zrobimy to umiejętnie, nadamy ogrodowi tajemniczości, charakteru i sprawimy, że cała rodzina znajdzie w nim swój kącik. A oto przykłady:

 • Altana – jest to zwykle centralne miejsce ogrodu, w którym cała rodzina spotyka się na letniej kolacji czy wiosennym podwieczorku. Warto zadbać aby była zacieniona i dawała poczucie komfortu – w końcu ma być miejscem rodzinnego relaksu. W ogrodach świetnie komponują się altany drewniane, które ozdobimy bluszczem, ale równie imponujące mogą być altany wzorowane na starożytnych świątyniach (oparte na kolumnach). Wszystko zależy od naszej wizji ogrodu.
 • Posąg – nada naszemu ogrodowi nieco więcej wyrazu i tajemniczości. Jest to wydatek wyższego rzędu lecz obecność posągu w ogrodzie zdecydowanie zmienia jego klimat i wymowę.
 • Oczko wodne – jest świetnym miejscem do tego aby przysiąść przy nim w skwarne letnie popołudnie i wypić szklankę zimnej lemoniady. Jest kolejnym elementem, który nadaje naszemu ogrodowi charakteru i pięknego widoku. Warto postawić przy nim ławeczkę.
 • Łukowe sklepienie – czyli prosta konstrukcja na której zawiesimy bluszcz. Sprawi, że w drodze do ogrodu będziemy przechodzić przez tunel w którym to przyroda będzie zamykała się nad naszą głową. Gwarantowany efekt tajemniczości, a koszty praktycznie zerowe: konstrukcja z drewna i bluszcz.
 • Huśtawka – najlepiej zbudowana z drewnianych elementów o szerokiej ławie. Sprawi, że nie tylko dorośli będą z wytęsknieniem patrzeć na wypoczynek w ogrodzie, a czasami złączy całą rodzinę w trakcie wspólnego bujanego popołudnia. W końcu nie tylko dzieci mogą dobrze bawić się korzystając z huśtawki.

 

Edwin Harmata