człowiek rzeźbiący w glinie

Jak rzeźbić w glinie?

W poszukiwaniu nowego hobby, warto zastanowić się nad rzeźbieniem w glinie. To zajęcie niezwykle relaksacyjne, a przy tym można potrenować swoje zdolności manualne. Może być również dobrym zajęciem do wspólnego spędzania czasu z rodziną. Oto kilka porad, jakie są metody pracy z gliną i co można z nią zrobić.

 

Rzeźba w domowych warunkach

Glina aby była plastyczna, musi być mokra. Pozwala to na formowanie jej w dowolnym kształcie. Po stworzeniu pożądanego kształtu, musi zostać odstawiona do wyschnięcia. Następnie należy ją wypalić w piecu w temperaturze około 800 st.C. Pod wpływem gorąca, glina zmieni kolor. Można ją jednak pomalować lakierem lub farbami.

 

Nie każdy jednak jest w stanie zainwestować w piec do wypalania gliny, a piekarnik często nie zdaje egzaminu. Alternatywą jest więc glina samoutwardzalna. Taki rodzaj jest bardzo plastyczny, co pozwala na łatwe formowanie. Najważniejsze jest jednak to, że owa glina wysycha sama. Czas schnięcia waha się pomiędzy 1-3 dni. Elementy wyschniętej gliny można obrabiać i malować.

 

Co zrobić z gliny rzeźbiarskiej?

Kształty i wielkość rzeczy robionych z gliny uzależniona jest od umiejętności i stopnia zaawansowania danej osoby. Z gliny najczęściej tworzone są naczynia takie jak: talerze, wazony, kubki, miski. Często też, szczególnie przy zabawie z dziećmi, można formować różne figurki zwierzątek, aniołki lub zawieszki.

Takie elementy sprawdzą się świetnie do dekoracji własnego mieszkania lub jako prezent dla znajomych.

 

Jak pracować z gliną?

Istnieje różne metody pracy z gliną. Odpowiednie narzędzia pozwalają na uformowanie zadowalającego kształtu. Należą do nich między innymi:

  • Koło – Jedna z najbardziej popularnych metod służąca do tworzenia przedmiotów ceramicznych. Polega na ustawieniu gliny na środku koła obrotowego. W czasie gdy ono się kręci, rękami formuje się kształty. Należy również pamiętać od wyżłobieniu gliny w środku. Ścianki nie powinny być zbyt cienkie lub grube, gdyż może spowodować to ich pękanie podczas suszenia.
  • Formy gipsowe – Glina wkładana jest do specjalnych form gipsowych, które nadają kształt. Można ją formować dowolnie za pomocą kciuków, lub z przygotowanych  wcześniej płatów gliny. Gips wciąga nadmiar wody, dzięki czemu łatwiej jest wyciągnąć figurkę z formy.

Do pracy w domu nie są potrzebne jednak profesjonalne narzędzia czy akcesoria rzeźbiarskie. Wystarczy podkładka, która zapobiegnie przyklejaniu się gliny do podłoża oraz nóż. Do wykonywania elementów dekoracyjnych mogą posłużyć: wykałaczki, foremki do ciasta lub łyżeczki. Przy tworzeniu w glinie liczy się pomysłowość. Każdy element w kuchni może więc posłużyć jako narzędzie do rysowania, wygładzania lub nakłuwania gliny.

 

Dagmara Pietrzak