Energia i wypoczynek – Instytut Przemiany Czasu w Przestrzeń

Szukasz ciekawych miejsc w Polsce wartych odwiedzenia? Z pewnością nie możesz pominąć Wolimierza – małej mieściny u podnóża Gór Izerskich, która zaprasza do siebie nie tylko miłośników górskich wycieczek, ale także pasjonatów teatru i ekologicznego stylu życia.

Atrakcje u stóp Gór Izerskich

Nadchodzące miesiące wakacyjne to czas długo wyczekiwanego urlopu. Wielu z nas zastanawia się już dużo wcześniej, dokąd wyjechać żeby wypocząć i nabrać energii na cały rok. Zwykle wybieramy zagranicę albo pozostając w Polsce kierujemy się w stronę morza lub gór.

Jeśli jesteś miłośnikiem leśnych, górzystych widoków, ale nie interesują cię długie, żmudne wspinaczki to koniecznie powinieneś wybrać się w stronę Sudetów Zachodnich.  Położona tam u stóp Gór Izerskich mała mieścina o nazwie Wolimierz jest malowniczym miejscem, idealnym by zapomnieć o wielkomiejskim zgiełku i zrelaksować się w niebanalny sposób.

Instytut Przemiany Czasu w Przestrzeń

Wolimierz jest siedzibą wyjątkowego ośrodka kultury alternatywnej – Stacji Wolimierz, który nazywany jest „Instytutem Przemiany Czasu w Przestrzeń”.  Siedziba ośrodka to odrestaurowana w onirycznym wręcz stylu dawna Stacja Kolejowa. W porze letniej, nocami pod rozgwieżdżonym niebem są tam organizowane spektakle, koncerty i festiwale z udziałem wrocławskiego Teatru Lalek. Spektakle teatralne, wystawiane zarówno na wewnętrznej scenie jak i w plenerze, przenoszą widzów w magiczny świat wyobraźni, daleko od zgiełku codzienności.

Ekologiczny wypoczynek

Szczególną zaletą tego miejsca jest oferowana tam sposobność zakupu zdrowej żywności z rolniczych hodowli oraz przekonania się, w jaki sposób tworzone są wykorzystywane do przedstawień lalkowe postaci. Instytut dysponuje swoimi zapasami miodów i ziół, produkowanych i zbieranych tradycyjnymi metodami. Zachęca również do udziału w licznych warsztatach związanych z ekologią i zdrową żywnością.

Jeżeli chciałbyś zatrzymać się na dłużej, Instytut oferuje możliwość noclegu a dla osób lubiących wypoczynek pod namiotem przygotowano specjalne miejsca campingowe. Nieopodal znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne, proponujące pełną ofertę zakwaterowania i wyżywienia. Miejscowość oddalona jest od dobrze rozwiniętego pod względem turystycznym Karpacza zaledwie o 50km.

Błogo i beztrosko

Jeśli szukasz chwili wytchnienia w miejscu, gdzie czas płynie wolniej i pragniesz przenieść się późnym wieczorem, chociaż na chwilę w sam środek niezwykłej opowieści, odgrywanej za pomocą ogromnych rozmiarów marionetek, przy wykorzystaniu ognia, jako źródła oświetlenia. Tęsknisz za beztroskim czasem przy ogniskach i piosenkach śpiewanych w akompaniamencie gitar, pragniesz spojrzeć w niebo i zobaczyć miliardy gwiazd, których nie widać w miastach. Cenisz zdrową i nieskażoną pestycydami żywność, kochasz tradycję i ludzką serdeczność – Stacja Wolimierz to miejsce, które chcesz odwiedzić.

 

Marcelina Mokrzycka