Ekologiczny styl życia

Coraz częściej słyszy się o ekologicznym stylu. W dobie dzisiejszych czasów dbanie o środowisko jest bardzo ważne. Nie trzeba od razu diametralnie zmieniać swojego życia, by zadbać o otaczającą przyrodę. Bycie „eko” przestaje być kojarzone jedynie ze snobizmem i zamożnością. Każdy może przyczynić się do ratowania planety i dbania o zdrowie swoje i najbliższych.

 

Co to jest ekologiczny styl życia?

Ludzie, którzy wyznają ekologiczny styl życia, wykonują rutynowe codzienne czynności tak, by mniej ingerować w środowisko naturalne. To również działania z myślą o społeczeństwie i ich zdrowiu. W Polsce pojawia się coraz więcej zwolenników tego stylu. Rosnąca świadomość sprawia, że zaczyna zwracać się uwagę na skład produktów, nadmierne zużywanie energii, czy też emisję spalin.

 

Co to znaczy być eko?

Zmiany wcale nie muszą być drastyczne i wiązać się z długą listą wyrzeczeń. Na sam początek warto zmienić zaledwie kilka nawyków, które szybko zmienią się w rutynę. Co można zrobić, by być „eko? Oto kilka przykładów:

  • Woda. Warto zwrócić uwagę na nadmierne zużywanie wody. Jak ograniczyć? Zakręcać strumień podczas porannej toalety lub przy myciu zębów. Zastąpić kąpiele, prysznicem.
  • Prąd. Światło powinno świecić się jedynie w pomieszczeniach, w których aktualnie się znajduje. Należy również pamiętać, o wyciąganiu ładowarek z kontaktów.
  • Ekologiczna torba. Foliowe reklamówki na zakupy, w znacznym stopniu zanieczyszczają środowisko i potrafią rozkładać się nawet ponad 100 lat. Warto więc zainwestować z materiałową torbę, którą można wielokrotnie wykorzystywać.
  • Segregacja śmieci. Domowe odpady, można podzielić na papier, plastik, szkoło oraz bioodpady. Dzięki temu, będzie można poddać je recyklingowi.
  • Komunikacja. Zarówno w życiu codziennym jak i w dalszych podróżach warto zrezygnować z korzystania z samochodu. Przesiąść można się do autobusów, tramwajów lub pociągów. Najzdrowszym rozwiązaniem będą piesze lub rowerowe podróże. Jeżeli jednak nie możesz żyć bez samochodu, dobrą alternatywą będzie zakup samochodu hybrydowego lub samochodu elektrycznego. Jeszcze kilka lat temu dużym problemem stanowiły koszty zakupu samochodu a także koszty montażu stacji ładowania. Obecnie rozwój infrastruktury elektromobilnej to jednen z głównych kierunków rozwoju sektora motoryzacyjnego w Polsce. Daltego możemy mieć pewność, że już za kilka lat publiczne stacje ładowania będą tak powszechne jak stacje benzynowe.
  • Budownictwo ekologiczne. Coraz częściej buduje się domy, które sprzyjają środowisku zarówno podczas powstawania, jak i późniejszego użytkowania. Budowle te ukierunkowane są na ograniczenie zużycia energii przy pomocy nowoczesnych technologii.
  • Sprzęt energooszczędny. Zakup takiego sprzętu, ma również pozytywny wpływ na domowy budżet. Urządzenia te zużywają mniej prądu oraz wody. Warto również pamiętać, że mycie naczyń w zmywarce jest bardziej ekologiczne niż tradycyjna metoda.
  • Coraz bardziej popularne staje się używanie sklepów second hand. Zamiast wyrzucać ubrania, których się nie używa, warto oddać je osobom, które chętnie je ponownie wykorzystają.
  • Należy kupować z umiarem, by jak najmniej produktów uległo zepsuciu. Podczas wyboru artykułów, warto zwrócić uwagę na ich skład (jak najmniejsza ilość składników chemicznych) oraz opakowanie.
  • Produkty pielęgnacyjne. Sklepowe szampony, odżywki czy też maseczki można w prostu sposób zastąpić domowymi specyfikami, wytworzonymi z naturalnych składników.

 

Ekologiczny styl – moda czy konieczność?

Bycie „eko” jest nie tylko modne, ale i konieczne. Ludzie w bardzo dużym stopniu ingerują w środowisko naturalne, co może być katastrofalne w skutkach. Jeśli nie zadba się o matkę naturę, przyszłe pokolenia, nie będą miały już okazji zobaczyć piękna naturalnej przyrody.

 

Dagmara Pietrzak