mężczyzna na siłowni

Czy siłownia jest zdrowa?

Moda na zdrowy styl życia staje się coraz powszechniejsza. Wielu decyduje się na zakup karnetu na siłownie, by przez regularne treningi dbać o kondycję i dobry wygląd swojego ciała.  Jednak czy intensywne zmagania na siłowni zawsze są zdrowe? Czy dbając o formę można sobie zaszkodzić?

 

Czy trening na siłowni jest zdrowy?

 Odpowiedź na to pytanie niezaprzeczalnie brzmi ,,tak”. Już od najmłodszych lat powinniśmy dbać o swój rozwój fizyczny przez uprawianie sportu. Większość klubów fitness oferuje  szereg możliwości na przyjemne, a zarazem aktywne spędzanie czasu ćwicząc. Oprócz tradycyjnego podnoszenia sztang można  robić kilometry na bieżni, rzeźbić nogi  i pośladki na stacjonarnym rowerku, czy wziąć udział w grupowych zajęciach fitness takich jak TBC, Zumba, Aerobox, lub w   spokojniejszych – pilatesie, bodyshapie, czy jodze.

Tego typu regularne ćwiczenia poprawiają wygląd ciała i podnoszą kondycję, lecz nie tylko. Przede wszystkim pozytywnie wpływają na  nasz stan zdrowia, spowalniają proces starzenia i zmniejszają ryzyko występowania wielu chorób takich jak zawał serca, zwyrodnienia kości i stawów. Poprawiają prace układu krwionośnego i oddechowe. Pozytywnie wpływają również na prace naszego umysłu – zwiększają jego wydajność, poprawiają koncentracje. Należy jednak pamiętać, by przez nadmierny wysiłek fizyczny i ćwiczenia niedostosowane do naszej budowy i możliwości nie doprowadzić do  przeciążenia czy urazów ciała.

 

Niebezpieczeństwo treningu na siłowni

Narażony jest na nie każdy, kto nieumiejętnie wykorzystuje dostępne na siłowni sprzęty lub znacznie przekracza granicę swojej własnej wytrzymałości. Najczęstszymi przypadłościami gości klubów fitness są:

  • Urazy mięśni, ścięgien lub wiązadeł – nadmierny nacisk na ścięgna i zbyt duże napięcie mięśni podczas ćwiczeń może doprowadzić do ich naderwania lub naciągnięcia. Tego typu urazy są bardzo powszechne. Każdy, kto został nimi dotknięty musi bezwzględnie przerwać treningi do czasu pełnego wyleczenia.
  • Ograniczenia ruchomości stawów – podczas ćwiczeń siłowych stawy są wyjątkowo eksploatowane. W trakcie intensywnego treningu mogą zmieniać swoje położenie (skręcić się) co skutkuje przykurczem mięśniowym ograniczającym ich ruchliwość.
  • Stłuczenia – podnosząc byt ciężkie sztangi czy ciężarki możemy nieumyślnie opuścić ja na….swoją własną stopę. Obszary zagrożone upadkiem ciężkiego sprzętu to także kolana, klatka piersiowa, barki i brzuch.
  • Omdlenia i utraty przytomności – podczas bardzo intensywnego wysiłku łatwo narazić się na utratę przytomności. Wycieńczony organizm, który podczas wysiłku utracił ogromną ilość wody i energii podatny jest na zasłabnięcia. Inną przyczyną omdleń jest nieprawidłowa kontrola oddechu. Wdychanie i wydychanie powietrza w nieprawidłowym momencie lub przetrzymywanie go w trakcie wysiłku może doprowadzić do nagłej utraty przytomności.

 

Jak dbać o stawy na siłowni?

Podczas ćwiczeń na siłowni stawy w szczególności narażone są na urazy.  Warto więc wiedzieć, jak należy postępować, by do nich nie dopuścić.

Najważniejszą zasadą wszystkich ćwiczeń siłowych jest rozpoczęcie  treningu odpowiednią rozgrzewką. Dzięki niej stawy są prawidłowo naoliwione oraz zwiększony jest napływ mazi stawowej. Właściwą cześć treningu  należy rozpocząć  spokojniejszymi ćwiczeniami, bez nadmiernego obciążenia. Wykonywane ruchy powinny być płynne i kontrolowane. Należy unikać  gwałtownych szarpnięć, szczególnie przy podnoszeniu dużych ciężarów.

Aby dbać o swoje stawy, osoby które ćwiczą na siłowni  również powinny dbać o odpowiednią dietę. Ważne, by dobiera produkty tak, aby były bogate w wapń i witaminy. Najistotniejszy dla funkcjonowania stawów jest wpływ witaminy D, która odpowiada za prawidłowe wchłanianie wapnia, witaminy C, która powoduje lepsze syntetyzowanie kolagenu oraz przeciwutleniający beta – karoten.

Odpowiednia dbałość o zbilansowane posiłki i prawidłowe przygotowanie do treningu pozwolą cieszyć się z osiąganych rezultatów i dobrej formy bez obaw kontuzję.

 

 

Agnieszka Kujawa