coach

Coaching – jedna z form rozwoju osobistego

W czasach pokolenia Y dla większości osób priorytetem jest rozwój osobisty, tak bardzo potrzebny do odnoszenia sukcesów. Stałe podnoszenie kompetencji społecznych, dbanie o rozwój wewnętrzny jest ogromnie ważne w odnoszeniu satysfakcji z życia zawodowego i osobistego. Poznaj skuteczną metodę rozwoju osobistego.

Jak coaching może mi pomóc?

Przytłaczają nas stres, konflikty, kłopoty ze snem, zaczynamy cierpieć na wypalenie zawodowe. Jak sobie pomóc? Od czego zacząć? Może pójść na coaching? – zadajemy sobie wtedy takie pytania. Czas przemija nieustannie, warto zatem zatrzymać się i zastanowić nad tym, co powoduje, że czujemy się nieefektywni i niezadowoleni z życia? Czy mamy na to wpływ? – zastanawiamy się. Odpowiedź jest bardzo oczywista Tak! Mamy wpływ na nasze życie, na nasze  szczęście – świadomość tego jest pierwszym krokiem do lepszego poznania siebie, kolejne kroki prowadzą już tylko do sukcesu.

Mamy wpływ na teraźniejszość, na to co dzieje się teraz, na przeszłość wpływu nie mamy. Dlatego coaching – bardzo popularna dziś forma rozwoju osobistego, skupia się wyłącznie na teraźniejszości.

Moc sesji coachingowej

Jeśli zdecydujemy się pójść na sesję coachingową, pamiętajmy, że coaching, oprócz tego, że jest jedną z form rozwoju osobistego, jest wyprawą do własnego wnętrza, wnętrza pięknego i unikalnego. Jesteśmy niepowtarzalni i warto o tym pamiętać. Interesujące w coachingu jest to, że to my odpowiadamy sobie na najważniejsze pytania bo to w nas znajdują się odpowiedzi na pytania dotyczące naszego życia. Coach zadaje pytania (otwarte) właśnie po to by pobudzić do myślenia klienta, dlatego też nie zadaje pytań sugerujących i nie udziela rad.

Mówi się, że coaching ma swoje źródło w naukach Sokratesa, ten wielki filozof twierdził, „nikogo niczego nie nauczę, mogę jedynie sprawić abyś myślał”. W tej sentencji zawiera się idea coachingu. Kreatywne myślenie to źródło samodoskonalenia i podstawa do rozwiązywania problemów.

 

Renaty Lukaszczyk- Malik